Co je kyslíková úprava vody? V posledních letech se o kyslíkové dezinfekci stále více mluví a stoupá poptávka po této metodě dezinfekce. Mezi její hlavní výhody patří téměř nulový zápach a šetrnost k jedincům, kteří jsou na běžnou chlorovou dezinfekci náchylní.
V praxi se za kyslíkovou chemii považuje produkt známý jako peroxid vodíku, z bezpečnostních důvodů dostupný v 9 – 13% koncentrátu. Dnešní moderní automaty jsou pro kyslík vyvíjené a umí látku do bazénu velmi dobře dávkovat. Kyslík je nejpoužívanější u interiérových bazénů a vířivek. Legislativa tuto dezinfekční metodu nepovoluje ve veřejných bazénech a wellness, je tedy dostupná pouze pro soukromé bazény.
Legislativa nepovoluje kyslík používat především z toho důvodu, že má velmi dlouhou reakční dobu, za kterou zlikviduje viry a bakterie nacházející se v bazénové vodě. Jde zhruba o 1/3 reakční doby chlornanu sodného v kvalitě EN901. Kyslík by tedy nebyl vhodným řešením například na koupališti, které je v letních dnech plně vytížené.
Pro soukromé bazény je však kyslíková úprava vody dostatečně účinná. Filtrace bývají dnes standardně vybavené UV lampou, ta napomáhá dezinfekci lépe ničit viry a bakterie. V malých rodinných bazénech do 100 m3 je i roční spotřeba kyslíku finančně únosná.
U kyslíkové chemie musíme počítat s chemickými přípravky, které pomáhají kyslíku lépe vodu udržovat. Jde o používání algicidu a flokulantu. Flokulant je používaný i u chlorové chemie, pomáhá bazénovou vodu zbavit plovoucího „prachu“. Hrubé nečistoty jsou flokulantem shlukovány do větších kusů, které se následně zachytí vně filtrace. Algicid funguje jako prevence proti růstu řas. Řasy jsou totiž vůči kyslíku odolnější a je tedy třeba lehce vypomoct algicidem.
+ bez zápachu
+ vhodná pro alergiky
+ křišťálovější voda– vyšší provozní náklady
– delší reakční doba než u chloru