Co je kyslíková úprava vody?

Co je kyslíková úprava vody?

V posledních letech se o kyslíkové dezinfekci stále více mluví a stoupá poptávka po této metodě. Mezi její hlavní výhody patří téměř nulový zápach a šetrnost k jedincům, kteří jsou na běžnou chlorovou dezinfekci náchylní.

Kyslíková chemie je dlouho známá dezinfekce vody a nejedná se o objev 21. století.

V praxi se za kyslíkovou chemii považuje produkt známý jako peroxid vodíku, z bezpečnostních důvodů dostupný v 9 – 13% koncentrátu. Dnešní moderní automaty jsou pro kyslík vyráběné a umí látku do bazénu velmi dobře dávkovat. Kyslík je nejpopulárnější u interiérových bazénů a vířivek. Legislativa tuto dezinfekční metodu nepovoluje ve veřejných bazénech a wellness, je tedy dostupná pouze pro soukromé bazény.

Legislativa nepovoluje kyslík používat především z toho důvodu, že má velmi dlouhou reakční dobu, za kterou je schopen zlikvidovat viry a bakterie nacházející se v bazénové vodě. Jde zhruba o 1/3 reakční doby chlornanu sodného v kvalitě EN901. Kyslík by tedy nebyl vhodným řešením například na koupališti, které je v letních dnech plně vytížené. Proti kyslíkové úpravě vody hovoří také cena, která je v oproti chloru vyšší.

Pro soukromé bazény je však kyslík dostatečně účinný. Kyslíková filtrace je navíc dnes už standardně vybavena UV lampou, která pomáhá dezinfekci lépe ničit viry a bakterie. V malých rodinných bazénech do 100 m3 je i roční spotřeba finančně dostupná.

U kyslíkové chemie musíme počítat s chemickými přípravky, které pomáhají kyslíku lépe vodu dezinfikovat. Jde o algicid a flokulant. Flokulant je známý i u chlorové chemie, pomáhá bazénovou vodu zbavit plovoucího „prachu“. Ten je flokulantem shlukován do větších kusů, které následně zachytí filtrace. Algicid funguje jako prevence proti růstu řas. Řasy jsou totiž vůči kyslíku odolné a je tedy třeba vypomoct si algicidem, chlor je vedle toho pro řasy likvidační.

+ bez zápachu
+ vhodná pro alergiky
+ křišťálovější voda

– větší pořizovací cena
– delší reakční doba než u chloru
– dávkovaný s algicidem

Potřebujete pomoct s výběrem? Neváhejte nás kontaktovat.